четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 47
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски по посетата на семејство погодено од несреќата во Тетово

home Останати спортови

Македонските одбојкари поразени од Хрватска на завршниот турнир во Скопје

Македонските одбојкари поразени од Хрватска на завршниот турнир во Скопје

Македонските одбојкари беа поразени од Хрватска со 2:3 во сетови на завршниот турнир во Европската сребрена лига што се одржува во Скопје.

Во исцрпувачки натпревар во пет сетови, Македонија ги освои првите два и поведе со 2:0.

Меѓутоа, кога изгледаше дека финалето за Македонија е на дофат, хрватските одбојкари влегоа во ритам и ја презедоа иницијативата, освојуваќи ги третиот и четвртиот сет за израмнување од 2:2.

Петтиот сет беше најнеизвесен и драматичен, но македонските одбојкари и дозволија водство на Хрватска, која го освои одлучувачкиот сет со 9:15.

Хрватска во финалето ќе се соочи со Белорусија, додека Македонија ќе игра за третото место против Летонија.

МИА

Коронавирус