сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 88
home Останати спортови

Македонските одбојкари ја совладаа Швајцарија во квалификациите за ЕП

Македонските одбојкари ја совладаа Швајцарија во квалификациите за ЕП

Македонската одбојкарска репрезентација во краjно неизвесен натпревар ја совлада на гости Швајцарија со 2:3 во сетови во четвртото квалификациско коло за Европското првенство во 2019 година.

Избраниците на Никола Матијашевиќ одлично го започнаа натпреварот и ги освоија првите два сета за водство од 0:2, но швајцарските одбојкари направија пресврт и ги добија следните два, израмнувајќи на 2:2.

Македонските одбојкари во петтиот одлучувачки сет успеаа да се консолидираат и на крај победија со 12:15.

Македонија овој квалификациски циклус го завршува со две победи и два порази, а следните два натпревари против Унгарија и Украина ќе ги игра во јануари идната година.