петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Македонските каратисти со медал се враќаат од СП во Чиле

Македонските каратисти со медал се враќаат од СП во Чиле

Македонскиот каратист Бојан Костов го освои третото место и бронзениот медал на 11. Светско карате првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21, кое се одржа од 23 до 27 октомври во Чиле.

Костов во категоријaта -52кг повторно до медал дојде по победите над натпреварувачи од Романија, Србија, Мароко, Индонезија и Русија. Единствено во полуфиналето беше 0-0, но по судиското изјаснување подобар беше противникот од Јордан, кој освои златен медал.

Висок пласман оствари и нашиот најдобар млад натпреварувач во кати Александар Неделковски, кој се бореше за медал и заврши како 5-ти.

Во конкуренција на помлади сениорски (У21) Ангела Мојсовска во категоријата -68кг исто така го освои петтото место.

Вероника Костовска победи во првите три рунди, по што загуби од Русинката Ана Родина со 7:1 која не уепеа да влезе во финалето, а со тоа Костовска не доби шанса да учествува во репасаж во борба за медалите.

Другите македонски каратисти имаа симболичен настап.

Коронавирус