недела, 28. мај 2023. Вести денес: 83
home Останати спортови

Македонските каратисти освоија 17 медали на „Дунав опен 2018“

Македонските каратисти освоија 17 медали на „Дунав опен 2018“

Македонските репрезентативци во традиционално карате освоија вкупно 17 медали на Европскиот фудокан карате куп „Дунав опен 2018” што викендов се одржа во Виена, Австрија.

Најмногу одличја се златни -12, четири се сребрени и еден е бронзен.

Златни медали освоија: Дејан Недев во кати-сениори, Емилија Јанчевска во кати и кого-кумите сениорки, Јадранка Недева во кати-постари сениорки, Димитар Витанов во кого-кумите-кадети, Иван Трпковски во ката, кихон и кихон кумите за деца, Димитри Влахо во кихон ипон кумите за деца, Дамјан Таневски во кати и џиу ипон кумите за деца и Иван Трпковски и Дамјан Таневски во енбу м/м.

На европскиот куп во Виена учествуваа 13 земји со над 180 натпреварувачи.