петок, 24. септември 2021. Вести денес: 129
home Останати спортови

Македонскиот натпреварувач Бузалковски европски шампион за 2021 во брзински мотоциклизам

Македонскиот натпреварувач Бузалковски европски шампион за 2021 во брзински мотоциклизам

Викендов се возеа последните две трки од БМУ Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам. Македонскиот натпреварувач Христијан Бузалковски (71 Теам) успеа да оствари две победи на двете трки и заслужено да дојде до втората БМУ Европска титула.

Конечно, по многу проблеми со моторот (четири пукнати машини) и неколку падови, успеавме да го извозиме последниот тркачки викенд на најдобар можен начин, без грешка, онака како што посакував и умеев. Извозевме одлично, двете трки ги стартував од втората позиција, и уште од самиот старт успеав да направам предност во однос на второпласираниот. Водев од самиот старт па се до последниот круг, точно, прецизно без грешка. И ете успеавме по втор пат да го освоиме БМУ Европскиот шампионат,само овој пат во повисоката класа од 600 кубни сантиметри, изјави Бузалковски.

Покрај тешката сезона, со многу падови и проблеми за нашиот мотоциклист сепак сезоната заврши на најдобар можен начин, со остварени две победи, и најбрз круг во неговата класа.

Коронавирус