сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 50
home Останати спортови

Македонскиот атлетичар влезе во финалето на Европско првенство

Македонскиот атлетичар влезе во финалето на Европско првенство

Јован Стојоски успеа да влезе во финалето на Европско првенство под 23 години.

Со ваквиот подвиг, Стојоски влезе во историјата на Македонската атлетика како прв атлетичар кој успеал да стигне до финалето на едно вакво големо европско натпреварување.

Имено, Стојоски кој е член на АК Охрид и синоќа на ова првенство се пласираше во полуфиналната рунда, денеска со резултат 47 секунди и 02 стотинки во првата полуфинална група се пласираше на третото место, со што стана македонски финалист на ова големо натпреварување.

Финалната трка на 400 метри, македонскиот атлетичар ќе ја истрча утре на 13 јули, со почеток во 18.30 часот. (МИА)

 

Коронавирус