четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 141
home Останати спортови

Македонската репрезентација во традиционално карате на европскиот карате куп Унгарија опен во Будимпешта

Македонската репрезентација во традиционално карате на европскиот карате куп Унгарија опен во Будимпешта

Македонската репрезентација во традиционално карате денеска и утре ќе учествува на европскиот карате куп Унгарија опен во Будимпешта.

За македонската репрезентација ќе настапат: Дејан Недев, Камелија Недев, Марта Димковска, Изабела Пренковска, Филип Недев, Ана Шаневска и Максим Поп Трпев.

Натпреварите ќе се одржат во дисциплините кати и кумите поединечно и екипно по ЈКА правила.

Како што наведуваат од МТКФ, овој натпревар ќе биде тест за македонските каратисти пред официјалниот ИТКФ светски шампионат што ќе се одржи во октомври 2022 година. (МИА)

Коронавирус