сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 26
home Останати спортови

Мадрид од 2023 година добива Формула 1 трка

Мадрид од 2023 година добива Формула 1 трка

Шпанското гратче Мората де Тахунха, лоцирано на 40 километри од главниот град на Шпанија, Мадрид, планира да изгради патека за Формула до летото 2023 година со што најверојатно ќе влезе во календарите за Формула 1 и Мото ГП шампионатот..

Приватната компанија „Streammotorfire“ веќе го набавила градежното земјиште од 34 хектари каде ќе се гради автодромот. Се очекува во изградбата да бидат инвестирани 12 милиони евра.

Градоначалникот на градот, Анхел Санчез, тврди дека ваквиот проект ќе му даде нов живот на еден мал град.

Коронавирус