понеделник, 19. септември 2022. Вести денес: 143
home Останати спортови

Луис Хамилтон оваа сезона тргнува кон уште еден рекорд на Михаел Шумахер

Луис Хамилтон оваа сезона тргнува кон уште еден рекорд на Михаел Шумахер

Формула 1 возачот Луис Хамилтон е неприкосновен во Формула 1 во последните години. Амбициите остануваат исти и за новата сезона, откако се израмни по бројот на титули со Михаел Шумахер, Хамилтон атакува на историја.

Доколку ја исполни фаворитската улога и дојде до нова титула во Ф1 шампионатот ќе остане запаметен како најтрофеен возач во историјата на овој спорт.

Веќе Хамилтон израмни бројни рекорди на германскиот претходник, минатата сезона го мина по бројот на победи во едно Гран при, но и по бројот на подиуми.

Возачот на Мерцедес чекори кон историја, а оваа сезона проблеми се очекува да му прави мотивираниот Макс Верстапен од Ред Бул.

Коронавирус