петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 155
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лозово

home Останати спортови

Линдзи Вон ќе се збогува со скијањето по спустот на СП

Линдзи Вон ќе се збогува со скијањето по спустот на СП

Американката Линдзи Вон одлучи трката во спуст на Светското првенство во Оре закажана за в недела да биде последна во нејзината професионална кариера.

Вон вчера имаше тежок пад во супервелеслаломот, но мина без сериозни последници и одлучи да настапи во нејзината омилена дисциплина – спустот.

– Се надевам дека ќе се опростам на вистински начин. Имам план со што да се занимавам по завршувањето на кариерата. Посакувам да станам успешна деловна жена како што бев и скијачка, изјави Вон.

Таа во кариерата стигна до 82 победи во Светскиот куп и четири големи кристални глобуси. Има и 16 мали кристални глобуси, злато од Олимписки игри и свестки првенства.

– Посакувам да им останам пример на помладите за тоа дека со посветена работа може да се остварат амбициите, додаде Вон.

Спустот в недела почнува во 12:30 часот.

Коронавирус