среда, 21. април 2021. Вести денес: 1
home Останати спортови

Леклерк го искрши болидот, излета од патеката и се заби во заштитната ограда

Леклерк го искрши болидот, излета од патеката и се заби во заштитната ограда

Возачот на Ферари, Шарл Леклер не ја заврши трката од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Италија. Леклер во 25. круг, излета од патеката и се заби во заштитната ограда.

Поради оштетување на бариерата за гуми трката е прекината до санирање на штетата за да не биде загрозена безбедноста на возачите.

Претходно, и другиот пилот на Ферари, Себастијан Фетел предвреме ја заврши трката, па италијанскиот тим останува без поени во Монца.

Коронавирус