четврток, 13. август 2020. Вести денес: 159
home Останати спортови

Леклер се извини за судирот со Фетел

Леклер се извини за судирот со Фетел

Пилотот на Ферари, Шарл Леклер му се извини на тимскиот колега Себастијан Фетел за денешниот инцидент во трката од Формула 1 шампионатот во Австрија.

– Разочаран сум од себеси. Не можам да опишам со зборови колку е срамно. Направив недопустива грешка. Ја уништив седумдневната напорна работа на целиот тим. Бев нестрплив во желбата да напредувам од самиот почеток. Ќе ја научам лекцијата од оваа грешка, стои во извинувањето на Леклер.

По судирот во првиот круг, двајцата пилоти на Ферари беа принудени предвремено да ја завршат трката.

Коронавирус