петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Леклер сака нов договор

Леклер сака нов договор

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, посакува да ја продолжи соработката со италијанскиот тим по завршувањето на сегашниот договор.

Сега имам договор до крајот на 2024 година, но веќе би сакал да го продолжам. Сакам да останам во тимот уште подолго. Верувам во Ферари и луѓето што работат тука, изјави Леклер за „Ла Република“.

Возачот од Монако, вози за Ферари од 2019 година. Тој има две победи, седум пол-позиции и 12 подиуми во Формула 1 шампионатот.

Коронавирус