четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 93
home Останати спортови

Леклер најбрз во квалификациите за Големата награда на Шпанија

Леклер најбрз во квалификациите за Големата награда на Шпанија

Возачот на „Ферари“, Шарл Леклер беше најбрз во квалификациите и трката во Формула 1 за Големата награда на Шпанија и ќе биде на стартната позиција пред трката. Откако беше најбрз на сите три тренинзи, Леклер стигна до пол-позицијата со резултат 1:18.750 мин.

Тој беше за 0,323 секунди побрз од актуелниот шампион, возачот на „Ред Бул“, Макс Ферстапен, кој трката на патеката Каталонија ќе ја започне од второто место. Третото време имаше вториот возач на „Ферари“, Карлос Саинц, кој беше за 0,416 секунди побавен од својот клупски колега, четврти беше Џорџ Расел од „Мерцедес“, а петти вториот возач на „Ред Бул“, Серхио Перез.

Првите десет возачки ја комплетираат Луис Хамилтон, Валтери Ботас, Кевин Магнусен, Даниел Рикардо и Мик Шумахер.

 

Коронавирус