четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 197
home Останати спортови

Квитова сведочеше за најлошиот ден во својот живот: Имаше крв насекаде

Квитова сведочеше за најлошиот ден во својот живот: Имаше крв насекаде

Чешката тенисерка Петра Квитова сведочеше за страшниотнапад врз неа во нејзиниот дом во Чешка пред три години.

Финалистката на Австралија опен се здоби со повреда на лигаментите и тетивите на левата рака, со која игра, кога таа се борела со човекот кој ја нападнал со нож во нејзиниот стан.

– Имаше крв насекаде, се присетува Квитова во видео-обраќањето пред судот, бидејќи сакаше да избегне да се сретне со напаѓачот.

Нападот се случи во декември 2016 година, а Квитова се врати на професионалните должности пет месеци подоцна.

Квитова објасни дека ги чекала резултатите од допинг-тестот кога некој и заѕвонил на вратата. Човекот се претставил себеси како мајстор, кој дошол да го провери бојлерот и додека го правел тоа, ја зграпчил Квитова од зад грб и го потпрел ножот на нејзиниот врат.

Во борбата да се ослободи од него, таа ја повредила раката. Таа му понудила пари на напаѓачот за да замине и да ја остави на мир, и како се наведува, му дала 10.000 чешки круни.

– Врискав, нормално, додаде Квитова.

Нејзините тетиви, прсти и нерви беа оштетени, што резултираше со четиричасовна операција и тримесечна пауза. Квитова не даде изјави за медиумите, но како што изјави нејзиниот претставник, таа е среќна што целиот инцидент е зад неа.

Осомничениот Радим Зондра се соочува со 12-годишна затворска казна.

Коронавирус