четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 55
home Останати спортови

Квалификации за ГН на Русија: Пол-позицијата за Ландо Норис

Квалификации за ГН на Русија: Пол-позицијата за Ландо Норис
SOCHI, RUSSIA - SEPTEMBER 25: Pole position qualifier Lando Norris of Great Britain and McLaren F1 celebrates in parc ferme during qualifying ahead of the F1 Grand Prix of Russia at Sochi Autodrom on September 25, 2021 in Sochi, Russia. (Photo by Yuri Kochetkov - Pool/Getty Images)

Возачот на Мекларен, Ландо Норис оствари најдобар резултат во квалификациите за Ф1 трката за Големата награда на Русија. До пол-позицијата тој стигна со време 1:41.993 минута минути.

Второто место го зазеде Карлос Сајнц од Ферари со 0,517 секунди послабо време од Норис.

Од вториот ред ќе тргнат Џорџ Расел од Вилијамс (+0,990 секунди) и возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон кој имаше и едно излетување од патеката со болидот по што удри во ограда и го оштети задниот браник.

Меѓу најбрзите десет во квалификациите се и: Даниел Рикардо, Фернандо Алонсо, Валтери Ботас, Ленс Строл, Серхио Перез и Естебан Окон.

Трката за руското Гран при ќе се одржи утре на патеката во Сочи со почеток во 14 часот.

Локални избори 2021