петок, 20. мај 2022. Вести денес: 36
home Останати спортови

Кузњецова спаси четири меч топки и го освои Вашингтон

Кузњецова спаси четири меч топки и го освои Вашингтон

Русинката Светлана Кузњецова го освои трофејот на ВТА турнирот во американската престолнина Вашингтон, откако синоќа во финалето ја победи Дона Векиќ од Хрватска со 2-1.

Хрватката го одби првиот сет со 6:4, во вториот имаше четири топки за триумф, но го загуби на тај-брејк со 7:9, а во третиот беше 6:2 за руската тенисерка.

За Кузњецова ова беше 18. трофеј во кариерата, од друга страна, Векиќ пропушти можност да го освои третиот.

Коронавирус