сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 104
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски ќе ја претстави програмата на ВМРО-ДПМНЕ пред граѓаните на Центар

home Останати спортови

Кубица: Вилијамс изведе само 20 проценти од планираните тестирања

Кубица: Вилијамс изведе само 20 проценти од планираните тестирања

Пилотот на Вилијамс, Роберт Кубица смета дека тимот не е добро подготвен за почетокот на сезоната. Британскиот тим ги пропушти првите два дена на тестовите во Барселона, а на последниот ден Кубица возеше 90 круга.

– Ние изгубивме уште еден ден. Се разбира, видовме нешто, но состојбата на болидот е далеку од оптимална. Соочени сме со проблеми. Болидот не е она што го очекувавме. Целата програма на последниот ден беше искривена, податоците не се собрани во целост. Ова е последица на проблемите од изминатата недела. Немавме доволно резервни делови, за нови немаше време да се обезбедат до крајот на тестовите. По таквите тестови ќе биде тешко да се вратиш на трката. Но, таква е реалноста. Не можам ништо да направам. Ние направивме само 20 проценти од планираните за тестови, изјави Кубица.

Новата сезона во Шампионатот во Формула 1 ќе стартува со трката за Големата награда на Австралија на 17 март.

Парламентарни избори 2020