сабота, 17. април 2021. Вести денес: 12
home Останати спортови

Крихмаер по втор пат шампион на Светското првенство во скијање

Крихмаер по втор пат шампион на Светското првенство во скијање

Австриецот Винсент Крихмаер, кој во четвртокот триумфираше во супервелеслалом, денеска го освои вториот златен медал на Светското првенство во алпско скијање , триумфирајќи во трката во спуст со само една стотинка предност пред Германецот Андреас Сандер.

Кирихмаер, ја извозе патеката во Кортина д”Ампецосо време од 1:39.79, додека Сандерс мина низ целта со време од 1:37.80. Третото место и бронзениот медал го освои Швајцарецот Беат Фојц, кој заостана зад Крихмаер 18 стотинки.

Со двете златни медали во спуст и супервелеслалом, Австриецот Крихмаер се израмни со сонародник Херман Маер (1999 година) и Американецот Боде Милер (2005 година).

Коронавирус