понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 115
home Останати спортови

Крејчикова ја освои титулата на Роланд Гарос

Крејчикова ја освои титулата на Роланд Гарос

Барбора Крејчикова е победничка на овогодинешното издание на Роланд Гарос и тоа откако во завршниот меч на турнирот беше подобра од Анастасија Пављученкова од Русија.

Средбата во Париз траеше скоро два часа, се играа три сета во кои Барбора беше подобра од Пављученкова и со 6:1, 2:6, 6:4 изводјува победа која ќе ја памети до крајот на животот.

Инаку Чехиката во досегашната кариера најголемите успеси и беа во дубл и тоа со пехарите на Ролан Гарос и Вимблдон.

Коронавирус