недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 75
home Останати спортови

Коронавирусот го откажа тенискиот турнир во Индијан Велс

Коронавирусот го откажа тенискиот турнир во Индијан Велс

Организаторите на тенискиот турнир во Индијан Велс, кој требаше да се одржи оваа недела, известија дека поради коронавирусот, нема да се игра. Причината е што се откриени заразени лица на подрачјето на турнирот.

Одлуката е донесена по консултација со експерти и со властите во државата Калифорнија. Не е соопштено дали Мастерсот ќе добие нов термин или воопшто е откажан.

– Ние сме подготвени да го одржиме турнирот во друг термин и ќе разгледаме опции за такво нешто, изјави Томи Хас, директор на турнирот.

Мастерсот во Индијан Велс е еден од најголемите турнири во календарите на АТП и ВТА.

Коронавирус