вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 159
home Останати спортови

Корејците се извинија поради скандалот на отворањето на Олимписките игри

Корејците се извинија поради скандалот на отворањето на Олимписките игри

Јужнокорејската телевизиска мрежа се извини на јавноста откако за време на преносот на церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Токио при описот на земјите кои учествуваат на Игрите користеше неприкладни фотографии и написи.

Режисерот на тв-преносот се одлучи да користи фотографии од пици како би ја опишал Италија, слики од Чернобил како најава за Украина, лосос за Норвешка, и тоа во моментите кога спортистите на тие земји се појавуваа на стадионот во рамките на свеченото отворање.

Па така, оваа ТВ-мрежа, на пример, Маршалските острови ги означи како „нуклеарен полигон за САД“ а Сирија како земја на граѓанска војна која трае веќе десет години.

Сето тоа наиде на жестоки критики во светската јавноста, па МБЦ-мрежата на крај се извини за сето тоа истакнувајќи дека сепак бил „несоодветен начинот на најава на земјите“.

Коронавирус