сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 36
home Останати спортови

Контроверзниот тенисер кој фрли столче на теренот се извини, но веќе е доцна (ВИДЕО)

Контроверзниот тенисер кој фрли столче на теренот се извини, но веќе е доцна (ВИДЕО)

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Кирјос се извини за своето однесување за време на мечот од вториот круг на турнирот во Рим против Норвежанецот Каспер Руд.

– Емоциите се огромни. Жал ми е, се извинувам Рим. Можеби ќе се видиме во иднина, изјави Кирјос.

Во еден момент Кирјос емоционално реагираше на предупредувањето издадено од судијата. Тој го скрши рекетот и фрли стол на теренот, а потоа замина.

За таквото однесување кое се случи при резултат 1-1 во сетови, австралискиот тенисер беше дисквалификуван од судијата и при тоа го очекува парична казна и губење на АТП поени.

Коронавирус