четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Останати спортови

Кога ќе дознаете колку пари заработил Ѓоковиќ на турнири, ќе ви се заврти во глава

Кога ќе дознаете колку пари заработил Ѓоковиќ на турнири, ќе ви се заврти во глава

Новак Ѓоковиќ е тенисер со најмногу заработени пари од награди на турнири.

Уште една бариера српскиот тенисер проби на овогодинешниот Вимблдон. Тој стана првиот тенисер кој заработил повеќе од 150.000.000.000 долари кога станува збор за наградите на турнир.

До финалето тој имаше заработени 149.810.010 долари, а по победата таа сума достигна 152.000.000 долари.

Инаку, во 2016-та година Новак стана првиот тенисер кој ја надмина границата од 100.000.000 долари.

 

Коронавирус