среда, 26. јуни 2019. Вести денес: 112
home Останати спортови

Кобајаши испиша историја и стана само третиот ски-скокач со Гренд слем на „Четири скокалници“

Кобајаши испиша историја и стана само третиот ски-скокач со Гренд слем на „Четири скокалници“

Рјоју Кобајаши е само третиот скокач во историјата кој успеа да победи на сите четири скокалници откако денеска триумфира во Бишофсховен. Претходно Јапонецот беше најдобар во Оберстдорф, Гармиш Партенкирхен и Инсбрук.

Во историјата на ски-скоковите четири победи на новогодишните скокалници имаат уште и Камил Штох од минатата година и Свен Ханавалд кој прв испиша историја во 2002 година.

Со овие победи Кобајаши е лидер во генералниот пласман во СК.