вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 40
home Останати спортови

Келси Далиа нов светски рекордер на 100 метри пеперутка

Келси Далиа нов светски рекордер на 100 метри пеперутка
Kelsi Dahlia (photo: Mike Lewis)

Американската пливачка Келси Далиа го сруши светскиот рекорд на 100 метри пеперутка во 25 метарски базени.

Таа во финалето на ИСЛ лигата постави време од 54.59 секунди, што беше за само две стоти делови од секундата подобро од досегашниот рекорд на легендарната шведска пливачка, Сара Сјострем кој беше активен од 2014 година.

Ова постигнување е едно од најзначајните во календарската година која што изминува.