понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Останати спортови

Каратистот Емил Павлов ја постигна првата победа за Македонија во Тарагона

Каратистот Емил Павлов ја постигна првата победа за Македонија во Тарагона

Македонскиот каратист, Емил Павлов, го совлада Оргес Арифи од Косово со 3:1 и ја постигна првата победа за Македонија на Медитеранските игри во Тарагона.

Каратистка Симона Заборска беше поразена во првото коло, а вчера одбојкарите беа совладани со 3:2 во сетови од Египет.

Македонија на игрите во Шпанија е застапена со 71 спортист во 15 спортови – карате, џудо, борење, бокс, теквондо, ракомет, одбојка, кошарка 3х3, стрелаштво, стреличарство, коњички спорт, атлетика, тенис, пинг-понг, веслање.

Ова е второ учество на македонските спортисти на Медитеранските игри.

Коронавирус