вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Каратистите на Макпетрол со три златни и три бронзени медали на турнирот во Тузла

Каратистите на Макпетрол со три златни и три бронзени медали на турнирот во Тузла

Каратистите на Макпетрол освоија шест медали на интернационалниот турнир во Тузла, Босна и Херцеговина.

Ангела Мојсовска се закити со два медали, едно злато и една бронза, а најсјајно одличје освоија и Глигор Петков и Стефан Стојановиќ. Бронзени медали освоија и Моника Пендаровска и Марија Петровска. На овој силен турнир учество земаа вкупно 888 натпреварувачи од дури 75 клубови од поранешна Југославија.

Каратистите на Макпетрол на овој турнир настапија претежно во највозрасната сениорска конкуренција, и тие  успеаја да освојат вкупно 6 (шест)  медали од кои 3 (три) златни и 3 (три) бронзени.

Коронавирус