понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 100
home Останати спортови

Каратистите на Макпетрол на силен турнир во Хрватска

Каратистите на Макпетрол на силен турнир во Хрватска

Каратистите на Макпетрол ќе учествуваат на еден од најсилните европски карате турнири Кроација Опен 2018 во Риека, Хрватска.

Турнирот ќе се одржи од денес до 30 септември и на него ќе учествуваат 1.908 каратисти од 25 држави.

Тренерот на Макпетрол Бошко Заборски изјави дека неговите избраници подготвени одат во Риека.

– Овој турнир претставува почеток на есенската сезона која ќе биде напорна и тешка како никогаш до сега од причина што каратистите на Макпетрол се подготвуваат за три големи натпреварувања кои следат во наредниов временски период а тоа се: Светската 1 Премиер лига, Светското првенство и Државното првенство, вели Заборски.

Во составот на Металург на „Кроација Опен“ ќе бидат: Петар Заборски, Петар Спасеновски, Давид Петков, Глигор Петков, Моника Пендаровска, Анѓела Мојсовска, Абдурахим Идризи и Давуд Рамадановски.

Коронавирус