петок, 3. декември 2021. Вести денес: 22
home Останати спортови

Карантинот во Австралија може да го наруши почетокот на тениската сезона

Карантинот во Австралија може да го наруши почетокот на тениската сезона

Владата на Викторија нема да дозволи влез на странски тенисери барем до Божик, пишува „Хералд Сан“. Ова може да ги наруши плановите за започнување на тениската сезона.

Претходно, се претпоставуваше дека во средината на декември, до 550 странски играчи и членовите на нивниот тим ќе бидат ставени во „меур“ во Мелбурн. Откако ќе бидат ослободени од карантин, тие ќе можат да учествуваат на турнири пред Австралија опен.

Меѓутоа, ако тенисерите пристигнат во Австралија по католички Божик, нивниот карантин ќе заврши со почетокот на Австралија опен и сите прелиминарни турнири ќе бидат нарушени.

Австралиската тениска федерација сè уште се надева дека ќе добие олеснување од владата на Викторија, но официјалните лица стравуваат од појава на болест поради доаѓањето на толку многу луѓе од целиот свет.

Опциите за одржување други турнири во Австралија по завршувањето на Грен слемот во Мелбурн не се разгледуваат, бидејќи играчите имаат закажано настапи на други места.

Коронавирус