сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Јованоска не ги помина квалификациите во кати на Олимписките игри

Јованоска не ги помина квалификациите во кати на Олимписките игри

Македонска каратистката Пулексенија Јованоска го освои претпоследното место во својот дебитантски настап во кати на Олимписките игри.

Македонката ноќеска настапи во првата квалификациска група и освои 23.80 и 24 поени, односно оствари просек од 23.90, недоволно да се квалификува во следната рунда.

На крајот Јовановска беше последна, петта во својата група или вкупно деветта од десет натпреварувачки.

Од македонските претставници на Олимпијадата во Токио останува уште настапот на борачот Магомедгаджи Нуров во дисциплината слободен стил, 97 килограми. Нуров на борилиштето ќе се појави утре, 6 август.

Коронавирус