вторник, 21. март 2023. Вести денес: 91
home Останати спортови

Јос Верстапен: Го разбирам бесот на Макс поради „итроштините“ на Ферари

Јос Верстапен: Го разбирам бесот на Макс поради „итроштините“ на Ферари

Поранешниот возач на Формула 1, Јос Верстапен ги коментираше обвинувањата на неговиот син Макс против Ферари.

Пилотот на Ред Бул рече дека неуспехот на Италијанците во САД е резултат на прекинување на измамата.

– Го видов ова и си помислив:„ О, не! “Ова веројатно не е најпаметната изјава, но го разбирам Макс затоа што е ранет и сака да победи. По паузата, тој немаше шанси против Ферари. Мислам дека сите знаат дека користеле дупки, и ова објаснува зошто тие одеднаш станале толку брзи по прави линии. Ова можеби не е измама, но од етичка гледна точка ова не е целосно исправно. Драго ми е што сега стана јасно, зошто сите беа заинтересирани да дознаат што прави Ферари, изјави Верстапен сениор.

Тимот на Ферари искористи „дупка“ во правилата и успеал да обезбеди поголема моќ на нивните болиди на права патека преку зголемен проток на масло во турбината. Пред Гран-прито во САД и по најавата дека и други тимови ќе го сторат истото, ФИА донесе забрана. По оваа одлука, болидите на Ферари, на трката во Тексас изминатиот викенд беа инфериорни во однос на конкурентите за највисок пласман.

loading...