сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

Јапонците досега освоија најмногу златни медали на ОИ

Јапонците досега освоија најмногу златни медали на ОИ

Домаќините на Летните Олимписки игри во Токио по четвртиот натпреварувачки ден го презедоа водство од САД на листата со освоени златни медали.

Јапонските спортисти досега освоија осум златни одличја, едно повеќе од САД на второто и Кина со шест златни медали на третото место.

Златни медали по воведните четири натпреварувачки медали освоија 23 држави.

Според вкупниот број на освоени медали, Кина е првопласирана со 18 одличја, пред САД со 14 и Јапонија со 13 медали. (МИА)