четврток, 29. јули 2021. Вести денес: 1
home Останати спортови

Јанта Волеј женски одбојкарски шампион за оваа сезона

Јанта Волеј женски одбојкарски шампион за оваа сезона

Заврши финалето во женската одбојкарска лига на Македонија, а славенички се одбојкарките на Јанта волеј Кисела Вода, затоа што ја освоија третата шампионска титула во клупската историја. Во таканаречената мајсторка, Јанта го совлада Вардар жени во драматичен натпревар со 3-2 во сетови, за да го доведе и резултатот во победи на исто – 3-2 во своја полза.

Ова е прва двојна круна за Јанта волеј Кисела Вода, по пехарот во Купот, освоен пред три недели и трета шампионска титула по оние во 2017 и во 2019 година. Со ова заврши клупската сезона 2020/21 во македонската одбојка, бидејќи пред само неколку дена го дознавме шампионот и во машка категорија, Џио Струмица по осми пат.

Коронавирус