вторник, 28. март 2023. Вести денес: 104
home Останати спортови

Извлечени групите за Мастерсот во Лондон

Извлечени групите за Мастерсот во Лондон

Во Лондон од 11 до 18 ноември ќе се игра завршниот Мастерс турнир на кој ќе учествуваат осум тенисери. Организаторот ги објави составите на двете групи со по четири играчи.

Во групата „Гуга Куертен“ се: Новак Ѓоковиќ – првиот светски рекет и најдобар српски тенисер, Александар Зверев од Герменаија, Хрватот Марин Чилиќ и Џон Изнер од САД.

Во групата „Лејтон Хјуите“ ќе играат: Роџер Федерер (Швајцарија), Кевин Андерсон (Јужна Африка), Доминик Тим (Австрија) и Кеј Нишикори (Јапонија).

Двајцата првопласирани од секоја група одат во полуфиналето во полуфиналето.

Минатогодишниот победник Григор Димитров нема да има можност да го брани трофејот.

МИА

loading...