понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Останати спортови

Извлечен ждребот за полуфиналето на „Дејвис купот“

Извлечен ждребот за полуфиналето на „Дејвис купот“

Ждребот за полуфиналето на „Дејвис купот“ денеска одлучи шампионот за 2017-та година, Франција да бидат домаќини на Шпанија во едниот дуел, додека во другиот Хрватска, финалист на турнирот од 2016-та, ќе ја пречека селекцијата на САД.

Двата натпревари ќе се одржат од 14 до 16 септември, неделата по „УС Опен“.

Станаа познати двојките кои ќе се борат за влез во Светската група следната година.

Еве кои се тие:

Аргентина – Колумбија

Велика Британија – Узбекистан

Австрија – Австралија

Швајцарија – Шведска

Србија – Индија

Канада – Холандија

Унгарија – Република Чешка

Јапонија – Босна и Херцеговина

Победниците во плеј-офот ќе се вратат во Светската група следната година.

Коронавирус