петок, 20. мај 2022. Вести денес: 149
home Останати спортови

Ивановски го освои третото место на ЕП до 14 години за тенисери

Ивановски го освои третото место на ЕП до 14 години за тенисери

Младиот македонски тенисер и голем талент, Калин Ивановски се пласираше на третото место на Европскиот шампионат за играчи до 14 години, кое се одржува во Мост, Чешка.

Во полуфиналето, Ивановски изгуби со убедливи 6:1,6:1 од четвртиот носител на Европското, Мили Полјичијак, кој се наоѓа на петтата позиција на Европската ранг-листа за јуниори до 14 години.

Полјичак доминираше во текот на целиот меч и заслужено славеше против нашиот тенисер.

Калин на патот до полуфиналето го победи и првиот носител на шампионатот, Михаил Гороков со резултат 6:1, 6:3.

МИА

Коронавирус