петок, 19. јули 2019. Вести денес: 0
home Останати спортови

Историски сребрен медал за Дејан Георгиевски на Медитеранските игри во Тарагона

Историски сребрен медал за Дејан Георгиевски на Медитеранските игри во Тарагона

Дејан Георгиевски категорија +80кг со три победи над Матео Милани Италија, Иван Трајкович Словенија актуелно трето место во свет, и Јоан Минге Франција, и пораз во Финалето од домаќинот Даниел Рос од Шпанија.

Дејан Георгиевски инаку е дел од Таеквондо клубот Бутел, од каде велат дека ова голем успех за македонскиот спорт, голем успех за македонското олимписко таевондо.

Утре во категоријата под 80 килограми се бори Филип Додевскли, кој исто така е дел од таеквондо клубот Бутел.