недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Останати спортови

ИОК со финансиска помош за поплавените во Пјонгчанг

ИОК со финансиска помош за поплавените во Пјонгчанг

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) ќе донира 150 илјади долари за јужнокорејскиот град Пјонгчанг, каде што во 2018 година се одржаа Зимските олимписки игри.

Според официјалната веб-страница на ИОК, донесена е одлука финансиски да се помогне градот кој во почетокот на јуни доживеа силен поплава.

Помошта за Пјонгчанг ја потврди и претседателот на ИОК, Томас Бах.

Поради силните бури во градот, недалеку од седиштето на Олимписките игри во 2018 година, беа погодени повеќе од 50 куќи, а околу 150 луѓе останаа без своите домови.

Коронавирус