петок, 29. јули 2022. Вести денес: 64
home Останати спортови

И покрај терористичкиот напад во Џеда трката во Ф1 не се откажува

И покрај терористичкиот напад во Џеда трката во Ф1 не се откажува

Саудиска Арабија гарантира безбедна трка во Ф1 денес и утре и покрај тоа што се случи терористички напад во близина на патеката.

Од Формула 1 потврдија дека планот нема да се менува и дека трката ќе оди по распоред, таа одлука се донела после четиричасовниот состанок со раководителите на тимовите.

При крајот на слободниот тренинг во складиштето на саудиската нафтена компанија Армако во Џеда имаше тероростички напад, а одговорноста ја преземаа јеменските бунтовници Хути.

По нападот тие соопштија дека нивна цел се рафинериите во Џеда, а Арамко е една од нив. Треба да се спомене дека самата компанија Арамко е еден од спонзорите на Формула 1.

Коронавирус