четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 187
home Останати спортови

Хрватските ватерполисти до златото во Купот на Европа

Најзаслужен за триумфот на Хрватска е Лорен Фатовиќ кој постигна шест од 12-те погодоци. Во шпанската репрезентација Мунариз со три гола беше најефикасниот играч.
Хрватските ватерполисти до златото во Купот на Европа

Репрезентацијата на Хрватска го освои златниот медал во Купот на Европа во ватерполо.

„Коцкестите“ синоќа во Риека во финалето ја победија Шпанија со 12:9 за голема радост на домашните навивачи.

Најзаслужен за триумфот на Хрватска е Лорен Фатовиќ кој постигна шест од 12-те погодоци. Во шпанската репрезентација Мунариз со три гола беше најефикасниот играч.

Бронзениот медал го освои Италија по победата над Србија со 10:9 во мечот за третото место.

Од петтата до осмата позиција се најдоа: Црна Гора, Унгарија, Грција и Франција.