сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 56
home Останати спортови

Холандија втор противник на македонските одбојкари на ЕП

Холандија втор противник на македонските одбојкари на ЕП

По ден одмор по поразот од 3-1 на отворањето на Европското првенство (ЕП) од кодомаќинот Финска, македонските одбојкари денеска во второто коло за противник ја имаат Холандија.

Својот воведен натпревар холандските одбојкари го одиграа вчера, забележувајќи максимална победа од 3-0 против Шпанија, и во улога на апсолутен фаворит влегуваат во дуелот со македонските одбојкари.

Во македонскиот табор, сепак, преовладува оптимизам и уверување дека атмосферата во репрезентацијата не е разнишана по почетниот пораз.

– Дојдени сме да играме. Не се откажуваме. Ќе биде се подобро, ќе се ослободиме од почетниот грч и, исто како на претходното Европско, мислам дека во подоцнежните натпревари ќе биде многу подобро, изјави репрезентативец Филип Деспотовски пред натпреварот со Холандија што започнува во 19 часот.