петок, 20. септември 2019. Вести денес: 118
home Останати спортови

Хамилтон разочаран од падот на Ферари

Хамилтон разочаран од падот на Ферари

Четирикратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, изрази жалење дека битката за титулата нема да трае до последната трка во Абу Даби.

Британецот доминира во последните трки и по 6 победи во 7 натпревари, во комбинација со проблемите и падот кај Ферари, има потреба од 8 поени повеќе од Себастијан Фетел во Остин, за да биде шампион и во теорија, на 3 старта пред крајот.

– По битката кај Монца, навистина верував дека секој старт би бил таков и јас би бил среќен да беше решшено сè во последната трка. Ферари беа многу силни, но нивните перформанси се влошија во последно време. На крајот мојата желба е да гледаме натпреварување како тоа во Италија, но за жал, работите не излегоа така, изјави Хамилтон, кој немаше никакви проблеми на „Сузука“ изминатиов викенд.