петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Хамилтон: Моментално сум на планина и тренирам секој ден

Хамилтон:  Моментално сум на планина и тренирам секој ден

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон зборуваше за неговиот тренинг за време на вонсезоната. Хамилтон продолжува да се подготвува за одбрана на шампионската титула во 2021 година.

– Здраво на сите. Долго време не сме се виделе. Сега сум во планина, тренирам секој ден. Секое утро се искачувам на врвот на планината. Овде има три од нив – едниот е висок 3.400 метри. Обично сакам да тренирам на голема надморска височина, каде што има помалку кислород и треба да работам понапорно. Може да биде тешко само да се качите по скалите. И тогаш, кога ќе завршам со тренинзите овде и ќе се вратам на нормалната надморска височина, почнува полесно да дише.

Има многу што да се направи, па затоа сакав само да ве известам дека сè е во ред. Се чувствувам одлично и се чувствувам одлично во мојот „меур“, информира Хамилтон.

Британецот формално во моментот нема договор со тимот на Мерцедес, но страните продолжуваат со преговорите.

Коронавирус