сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 24
home Останати спортови

Хамилтон: Мојот автомобил беше тешко оштетен, трката се покажа како многу тешка

Хамилтон: Мојот автомобил беше тешко оштетен, трката се покажа како многу тешка

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја коментираше победата на Големата награда на Мексико.

Тој трката ја почна од третата позиција.

– Неверојатен резултат. Сите во тимот работеа неверојатно. Стигнавме овде, верувајќи дека сме зад конкуренцијата, но сепак успеавме. Мојот автомобил беше прилично лошо оштетен, трката се покажа како многу тешка. Но, јас не се откажав, истакна Хамилтон.

Прашан од новинарите за шампионскиот трофеј Британецот одговори:

– Наслов? Не ми пречи да почекам уште малку. Обожавам трки, уживам во нив. Јас одамна сакав да победам тука.

На четири трки до крајот Хамилтон е убедливо прв во генералниот поредок и веќе в недела во САД може и теоретски да го обезбеди шампионскиот трофеј.

Коронавирус