сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Останати спортови

Хамилтон ќе донира 500.000 долари на жртвите од пожарите во Австралија

Хамилтон ќе донира 500.000 долари на жртвите од пожарите во Австралија

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон (Велика Британија) објави на Твитер дека ќе донира 500.000 долари за да им помогне на жртвите од шумските пожари во Австралија.

Пилотот на Мерцедес изјави дека е скршен поради штетата што пожарот ја нанесе на луѓето и на животните во земјата.

Големи шумски пожари избувнаа на источниот брег на Австралија во средината на октомври минатата година. Во моментот, огнената стихија опфати значителни територии во југоисточниот дел на континентот во државите Нов Јужен Велс и Викторија.

Пожарите однесоа најмалку 26 жртви, вклучително и тројца пожарникари, уништувајќи повеќе од 10,7 милиони хектари шуми, повеќе од 2.000 домови и повеќе од 3.000 канцелариски и земјоделски објекти.

Локалниот еколог професор Крис Дикман претходно оваа недела објави дека најмалку една милијарда животни починале од пожарите.

Коронавирус