петок, 3. декември 2021. Вести денес: 11
home Останати спортови

Гран-при на Австралија и официјално откажана заради Ковид-19

Гран-при на Австралија и официјално откажана заради Ковид-19

Големата награда на Австралија во Формула 1 беше откажана денеска, поради епидемијата на коронавирус, неколку часа пред првата слободна тренинг сесија на Алберт Парк.

„Во 09:00 часот денес, Корпорацијата на Гран-при на Австралија ја советуваше Формула 1 за нивната намера да го откажат првиот старт на сезоната. Австралиската Гран-при корпорација потврдува дека трката е откажана веднаш“, се вели во соопштението на корпорацијата.

Одлуката се донесе откако член на тимот на Мекларен се тестираше позитивен за коронавирусот. Тимот веднаш се повлече од трката во Мелбурн и уште 14 вработени беа ставени во карантин две недели. Сите биле во контакт со заразените. Вториот старт на Бахреин во Формула 1 ќе се одржи пред празни трибини, при што во прашање е вклучувањето на Мекларен. Шефот на Формула 1, Чеис Кери одби да каже дали натпреварите во Бахреин и Виетнам ќе бидат откажани, инсистирајќи на тоа дека е премногу рано за вакви конечни одлуки.

Четвртата трка во Кина е веќе одложена, додека во Холандија ќе се одржи по стартот во Ханој.

– Во моментов разговараме за проблемите во Австралија. Во наредните денови, ќе ги разгледаме и претстојните лансирања во Бахреин и Виетнам. Наскоро ќе ги објавиме нашите одлуки и како да ги навигираме краткорочните елементи на нашиот распоред. Знаеме дека има проблеми таму, рече тој во Мелбурн.

Календарот во Формула 1 е под закана, а веќе се зборува за тоа дали откажаните стартови може да се случат подоцна во текот на годината. Но, Кери рече дека е бесмислено да се размислува сега за во иднина.

– Мислам дека не е продуктивно да се прават хипотези во овој момент. На долг рок, ќе видиме како ќе се развиваат работите. Очигледно, сите се надеваат дека светот повторно ќе влезе во нормален ритам со функционални места за маркетинг, заклучи тој.

Коронавирус