понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 26
home Останати спортови

ГН на Турција може да се врати во календарот во Формула 1 во сезоната 2020 година

ГН на Турција може да се врати во календарот во Формула 1 во сезоната 2020 година

Патеката во Турција може да се врати во календарот во Формула 1 за тековната сезона.

Во пораката на официјалната веб-страница на турската влада се вели дека во моментов се работи на организација на „Гран при“ на автодромот „Истанбул парк“.

Трката може да се одржи веќе оваа сезона, а според најавите тоа може да се случи на есен.

Турското Гран-при од Светскиот шампионатот во Формула 1 се одржа од 2005 до 2011 година.

Коронавирус