среда, 29. март 2023. Вести денес: 142
home Останати спортови

Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на турнирот во Баја

Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на турнирот во Баја

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучрсот во Баја, Унгарија.

Ѓорческа во второто коло ја совлада српската тенисерка Наталија Костиќ. Во натпревар што траеше околу еден час со победа во два сета (6:4, 6:2) македонската тенисерка обезбеди место меѓу осумте најдобри на турнирот.

Таа во следното коло ќе се соочи со подобрата тенисерка од натпреварот меѓу Река-Лица Јани од Унгарија и Мирјам Бјанка Булгару од Романија.

Турнирот се игра за награден фонд од 25.000 американски долари.

МИА