вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 63
home Останати спортови

Ѓорческа поразена во второто коло во Подгорица

Ѓорческа поразена во второто коло во Подгорица

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа беше елиминирана на силниот фјучерс турнир во Подгорица со награден фонд од 25.000 долари, од првата носителка Барбара Хас со 6-7 (4), 6-4, 6-2.

Лина го доби првиот сет во тајбрејкот со 7:4, но Австријката направи целосен пресврт за конечен триумф по скоро три часа игра и се пласираше во четвртфиналето.

Пласманот во второто коло ќе и донесат на Лина нови 5 поени во ВТА пласманот.

Коронавирус